Specialūs pasiūlymai

Šiuo metu specialių pasiūlymų nėra

Perkamiausieji

Šiuo metu nėra perkamiausiųjų

Ar mokate skaityti kosmetikos gaminio sudėtį?

Ar mokate skaityti kosmetikos gaminio sudėtį?

Ar žinote kaip skaityti kosmetikos gaminio sudėtį? Iš pirmo žvilgsnio smulkiomis raidėmis surašytas ingredientų sąrašas atrodo suprantama tik chemikui ar patyrusiam vaistininkui. Iš tiesų, mūsų kasdien naudojamoje kosmetikoje, kuri nėra natūrali, dominuoja tos pačios cheminės sudedamosios dalys, kurias kelis kartus pamačius tampa ne taip ir sunku atsiminti.

Skaitydami kosmetikos gaminio  ingredientų sąrašą, žinokite tai, kad kuo aukščiau sudėties sąraše yra ingredientas, tuo daugiau jo yra tame produkte. Daugelyje produktų pirmuoju numeriu yra įvardijamas vanduo (Aqua), tuomet seka visi kiti. Po vandens einantys 2-3 ingredientai yra tos kosmetikos priemonės pagrindas: jų yra įdėta daugiausiai. Kuo toliau sąraše, tuo medžiagos yra mažiau. Čia ir slypi dažna kosmetikos priemonių gamintojų, skelbiančių, kad sudėtyje yra vieno ar kito naudingo elemento, pasižyminčio vienomis ar kitomis savybėmis, apgaulė. Taip, galbūt išreklamuotas elementas ir yra, bet jeigu jį perskaitote tik sudėties sąrašo pabaigoje, tai jo kiekis produkte yra toks mažas, kad tikrai reklamuojamos naudos jis daug neduos.

Taigi norime jus supažindinti su kenksmingiausiais kosmetikos produktų ingredientais, kurie yra labai plačiai naudojami, ir kurių patariama vengti, jei norite išlikti sveiki ir gražūs.

1. Paraben (Methyl, Propyl, Butyl, Isobutyl ir Ethyl)

Naudojami didžiojoje dalyje kosmetikos gaminių.  Jų paskirtis paprasta – naikinti bakterijas ir pratęsti gaminio naudojimo laiką. Tai – sintetiniai konservantai.

Parabenai lengvai prasiskverbia į giliausius odos sluoksnius, yra absorbuojami kraujotakos sistemos bei kaupiasi organizmo audiniuose. Kaupdamiesi žmogaus organizme, parabenai palaipsniui kenkia imuninei sistemai, paskatina įvairias ligas, ardo endokrininę sistemą. Parabenai kenksmingi ir odai, nes gali sukelti alergines reakcijas ir odos išbėrimus. Paradoksalu, bet kremas nuo spuogų gali sukelti jų dar daugiau.

2. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) ir Sodium Laureth Sulfate (SLES).

SLS ir SLES naudojami daugelyje šampūnų, prausiklių, dušo gelių, dantų pastų. Jie skirti sukelti produkto putojimui, be to yra labai pigūs, todėl gamintojai juos noriai naudoja daugelyje gaminių.

Šios medžiagos yra itin šiurkščios plaukams ir odai, jos dirgina, kemša poras ir gali pabloginti problematiškos odos būklę, taip pat skatina odos pleiskanojimą. Tyrimais buvo įrodyta, kad šios medžiagos gali būti kancerogeninės, t.y. gali sukelti vėžinius susirgimus.

3. Mineralinis aliejus (Paraffinum Liquidum)

Tai pigus naftos produktas, naudojamas kremuose, aliejuose, losjonuose, ypatingai dažnai sutinkamas vaikiškų aliejukų sudėtyje. Jis naudojamas kaip pigus augalinių aliejų pakaitalas. Kad lengviau suprastumėte šios medžiagos poveikį jūsų odai, įsivaizduokite kad į odą įtrinate parafiną. Žinoma, ši medžiaga užkemša odos poras, oda „dusinama“, ji netenka galimybės laisvai kvėpuoti.  Dėl šių priežasčių oda užsikemša, atsiranda spuogeliai, inkštirai, oda vysta. Taip pat yra įrodyta, kad ši medžiaga turi kancerogeninį ir mutageninį poveikį.

4. Propylene Glycol

Tai pigus naftos sintezės produktas, kuris naudojamas kremuose, losjonuose, toniukuose ir kituose gaminiuose, kaip kosmetikos priemonių emulgatorius, sujungiantis skirtingas medžiagas. Kosmetikos gaminiuose nurodomas kaip minkštiklis, odos drėkiklis. Propylene Glycol naudojamas ir automobilių stabdžių skysčio, antifrizo gamyboje.

Tepant odą ši medžiaga suriša riebalus, iš odos pašalindama skysčius ir svarbius odos sveikatai komponentus, tuo sukeldami laikiną odos lygumo pojūtį. Tačiau ši medžiaga yra toksiška, ji gali sukelti alergijas, inkštirus, dilgėlinę ar egzemą. Ši medžiaga lengvai prasiskverbia į organizmą ir gali sukelti distrofinius inkstų ir kepenų pakitimus.

 5. Trietanolaminas (TEA), Dietanolaminas (DEA)

Dažniausiai sutinkami kremų, šampūnų ir dezodorantų sudėtyje. Šios medžiagos naudojamos kaip tirpiklis, putojimą sukelianti medžiaga, PH reguliuojantis šarmas. Šie ingredientai gali būti alerginių reakcijų priežastimi, dirginti, sausinti odą, sausinti bei šiurkštinti plaukus.  Kosmetikos produktuose naudojant kartu su Isopropyl Mystrate (aliejinė minkštinanti medžiaga), suformuoja vėžį sukeliančius kancerogeninius cheminius junginius - nitrozaminus.

6. Aliuminio druska (Aluminium Chloride, Aluminiumchlorhydrate, Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY ir pan.)

Aliuminio druska plačiai naudojama dezodorantų ir antiperspirantų gamyboje, kadangi stabdo prakaitavimą.

Deja tuo pačiu ši medžiaga turi ir kenksmingų savybių - kemšą odos poras, užblokuoja prakaito liaukas. Tai gali

sukelti uždegimą, limfmazgių tinimą, o reguliariai naudojant – gali sutrikti prakaito liaukų veikla. Be to, šios medžiagos organizme gali sureaguoti su kitomis medžiagomis, sudarydamos neaiškaus poveikio darinius, gali kauptis organizmo audiniuose, išlaisvinti aliuminio jonus, kurie ardo smegenų ląsteles, taip pat gali sukelti vėžį. Moksliniais tyrimais yra pagrįsta, kad aliuminis gali pakenkti ląstelių DNR, o parabenai skatina pakenktų ląstelių dauginimąsi.

Rinkitės gaminius, kuriuose naudojami ne aliuminio druska, bet aliuminio alūnai (Potassium alum, Aluminiumoxide, Aluminiumhydroxide ir kt.), kadangi jie neturi kenksmingo poveikio, tačiau puikiai neutralizuoja nemalonų kvapą.

7. Ftalatai

Tai ypač plačiai ir gausiai naudojamas žmogaus pagamintas teršalas, kurio būna lūpų dažuose, plaukų priežiūros priemonėse, kvepaluose, dezodorantuose, nagų lakuose, vaikų odai skirtuose losjonuose tačiau dažniausiai jie nėra paminėti etiketėse ir įvardijami kaip kvapiosios medžiagos. Ftalatai minkštiną oda, o dėl to į odą lengviau įsigeria kremai, ilgiau išlieka gaivus kvapas.

Ftalatai silpnina imuninę sistemą, sutrikdo medžiagų apykaitą, neigiamai veikia vyrų reprodukcinę sistemą, kenkia kepenims, gali sukelti astmą. Ftalatai ypač pavojingi nėščioms moterims, kadangi net maža jų dozė kenkia vaisiaus vystymuisi.

8. Kvapiosios medžiagos (angl. Perfum, Synthetic Fragrance)

Kvapiosios medžiagos yra naudojamos visur, o didžioji dalis, net 95 proc. kvapiųjų medžiagų yra sintetinės, pagamintos iš naftos. Kosmetikos gaminyje gali būti iki 200 kvapiųjų ingredientų. Deja, nėra jokių galimybių sužinoti, kokie tai chemikalai, jei ant etiketės paprasčiausiai parašyta “fragrance” (kvapai, aromatai).

Kai kurių problemų, kaip galvos skausmas, svaigimas, odos bėrimas ir niežulys kosulys, vėmimas, ir t.t., priežastimi gali būt būtent šie chemikalai, kadangi jie dirgina odą ir kvėpavimo takus. Kvapiosios medžiagos į žmogaus organizmą patenka pro odą, pažeidžia kepenis, inkstus, nervų sistemą. Patariama nepirkti kosmetikos, kurios sudėtyje paminėti „fragrance” (aromatai, kvapai), jeigu nenurodyta, kad kvapas yra augalinės kilmės.

***

Tikimės, kad naudodamiesi šiuo sąrašu lengviau atskirsite, kuris gaminys iš tiesų patikimas. Ieškokite gaminių sudėtyje natūralių aliejų, gėlių vandenų, ir stebėkite, kad jie būtų bent jau ne paskutinėse vietose sudedamųjų dalių sąraše.

„Žalia pieva“ gaminiuose nerasite kenksmingų, cheminių, trumpalaikį apgaulingą efektą suteikiančių medžiagų, kadangi gamyboje naudojame tik natūralius aliejus, vandenis, eterinius aliejus, augalų ekstraktus ir kitas medžiagas, kurios yra visiškai natūralios.

Gamtos galių įkvėpta,

Žalia pieva